BLOG: Informační blog

Jen dvě hodiny od Prahy najdete ukrytý klenot

Mal� kolon�da

Myslíte si, že máte naši matičku zemi projetou křížem krážem? Byli jste už v Mariánských Lázních, klenotu mezi tuzemskými lázněmi, který se nachází jen 2 hodinky autem z Prahy?

Mariánské Lázně jsou poměrně známým místem, mnoho našinců v nich ale nikdy nebylo. Důvod je prostý. Město je za normálních okolností přímo přecpané turisty. Letos tomu ale je jinak. Cizince by člověk spočítal na prstech jedné ruky. Nejlepší doba poznat krásy Mariánek tak je právě teď.

Víte, že právě na podzim je město nejkrásnější? Léto pominulo, hostů je míň, vy si zdejší krásy vychutnáte plnými doušky.

Jedny z nejmladších tuzemských lázní

Historie města se začala zhruba před 200 lety, přesto jsou Mariánské Lázně považovány za klenot západních Čech. Není se čemu divit, stačilo jen 100 let k tomu, aby získaly světový věhlas a hostily slavné osobnosti včetně členů královských rodin.

Víte, že se sem opakovaně vracel třeba britský král Edward VII., J.W.Goethe, nebo Fryderyk Chopin, na jehož počest se každý rok koná Mezinárodní Chopinův festival?

Na vzniku města a lázní vůbec má velký podíl lékař nedalekého kláštera v Teplé Josef Jan Nehr, který se na konci 18.století rozhodl prozkoumat léčivé účinky zdejších pramenů, i opat kláštera Karel Kašpar Reitenberger. Ten do lázeňské infrastruktury hodně investoval, dokázal pro město také získat zahradního architekta Václava Skalníka, který založil nádherné parky, které můžete v lázních obdivovat dodnes.

Rudolf�v pramen

Proč jsou Mariánské Lázně tak oblíbené?

Jezdí sem lidé na lázeňský pobyt, ale i jen tak. Proč? Co je sem táhne? Krásná příroda, zpívající fontána, široké spektrum zdravotních indikací, elegantní hotely, hodně míst, které lákají k návštěvě.

Zpívající fontána je dominantou města

Na kolonádě u sochy opata Reitenbergera se každý den vždy v lichou hodinu mezi 7,00-21,00 a pak ve a 22,00 schází davy lidí. Chtějí na vlastní oči slyšet a vidět show v podání zpívající fontány. Ta má v repertoáru 11 skladeb, mezi nimi nechybí Hudba pro fontánu od Petra Hapky, Dobytí ráje 1492 od Vangelis, ani Vltava Bedřicha Smetany.

Víte, že seznam skladeb se každý rok mění? Když se sem budete každý rok vracet, máte se tak vždy na co těšit.

 

Léčivé minerální prameny

Rádi se procházíte? Kupte si pohárek na popíjení minerálních vod ze zdejších pramenů a podnikněte trip po pramenech. Ochutnat můžete:

  • Jednu z nejproslulejších mariánskolázeňských minerálních vod Rudolfův pramen. Obsahuje hodně vápníku, využívá se hlavně u zánětlivých onemocnění močových cest. Najdete ho v pavilonu Křížového pramene nebo v „Malé kolonádě“.
  • Lesní pramen, který vyvěrá v parku za divadlem a obsahuje hodně sodíku a bikarbonátu.
  • Ambrožovy prameny s vysokým obsahem železa, kterým se přezdívá také Prameny lásky. Najdete je mezi Centrálními lázněmi a hotelem Nové Lázně.
  • Vyšší obsah hořčíku má Karolinin pramen, který najdete v tzv. Malé kolonádě, ochutnat ho můžete i v pavilonu Křížového pramene.
  • Nejstarší písemně doložený mineralizovaný pramen na území Mariánských Lázní, Ferdinandův pramen. Má typicky slanou chuť, využívá se k léčbě nemocí zažívacího ústrojí a metabolických onemocnění. Najdete ho v kolonádě Ferdinandova pramene v Úšovicích.
  • Křížový pramen, který využívat i doktor Nehr. Ochutnat ho můžete na kolonádě, v pavilonu Křížového pramene.

pošli na vybrali.sme.sk

Kategorie: Cestování | 31. 8. 2020 v 18.14 | havlikova

Přidat komentář

Just another CESTOVATELE.com weblog

Nejnovější články

© 2006 Cestovatele.com; Kontakt | ArmA: Combat Operations | O Cestovatele.com | Reklama