Čtyři lákadla, která na vás čekají v Mariánských Lázních
Zima je v plném proudu, počasí se ale mění jako na houpačce. Chvíli je sněhu dost a dá se lyžovat, pak zase není. Ideální čas na to, abychom začali uvažovat o jarní a letní dovolené. Jaká destinace se stane letošním dovolenkovým cílem? Vyrazíte do zahraničí nebo zůstanete doma a vydáte se za poznáním dalších míst, kde jste ještě nebyli? Co takhle Mariánské Lázně?
Město v parku, nebo park ve městě?
Mariánské Lázně tvoří spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi proslulý západočeský lázeňský trojúhelník, navíc patří k nejmladším lázním u nás. Na kráse ani oblíbenosti jim to ale neubírá, kdo už tu alespoň jednou byl, ten s námi jistě bude souhlasit. Ani on ale nedokáže odpovědět na otázku, zda jsou Mariánské Lázně městem v parku nebo je tam park zasazený do města.
Právě nádhernými parky a zelení je město proslulé, však je navrhoval zahradní architekt Václav Skalník, a to na místech, kde dřív byl neprostupný prales. Dnešní úchvatná příroda, přátelské hotely, čerstvý vzduch a více než 200letá tradice lázeňství si získají každého návštěvníka města. Když k tomu přičteme velká lákadla, kterých tu je opravdu dostatek, návštěvou Mariánských Lázní nemůžete šlápnout vedle. Co určitě musíte vidět?
Lázeňská kolonáda
Co by to bylo za lázně, kdyby tu nebyla lázeňská kolonáda? Ta v Mariánských Lázních je novobarokní a nechal ji postavit opat nedalekého kláštera Teplá podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského. Její litinová konstrukce se zrodila v blanenských strojírnách knížete Salma, bronzové reliéfy na stěnách kolonády pochází od Antonína Kuchaře. Autorem nástropních fresek s motivy je malíř Josef Vyleťal.
Zpívající fontána
Lázeňskou promenádu tvoří nejen kolonáda, ale i pavilon Křížového pramene, pavilon Rudolfova a Karloninina pramene a také dominanta města – Zpívající fontána. Ta má tvar kruhového bazénu, který vystupuje z dlažby, v jejím středu z vodní hladiny vystupuje 12 kamenných tvarů obepínající nerezovou centrální plastiku. Každou lichou hodinu se v sezóně fontána rozezní hudbou, večer navíc ve 21 a 22 hodin hudbu doprovází světlená show.
Park Boheminium
Turistický naučně-poznávací park na východním okraji města Mariánské Lázně, nedaleko hotelu Krakonoš, vám poskytne unikátní podívanou. Na jednom místě totiž můžete objevovat víc než sedm desítek tuzemských památek, samozřejmě ve zmenšené velikosti. Na kráse jim to ale neubírá, miniaturpark je navíc zasazený do zdejší krásné přírody.
Víte, že k němu můžete dojít pěšky, dojet autem, nebo využít kabinkovou lanovku na Krakonoš?
Rozhledna Hamelika
Přírodu můžete obdivovat nejen ve městě. Co se takhle rozhlédnout po širokém okolí a obdivovat krásy Slavkovského lesa? Jako stvořené k tomu jsou zdejší rozhledny a vyhlídky, z nichž nejznámější je rozhledna Hamelika. Přezdívá se jí také Panorama, stojí v nadmořské výšce 720 m, je vysoká 20 metrů a abyste se dostali až na vrchol, musíte vyšlapat 100 schodů.
Další oblíbenou rozhlednou je Rozhledna na Panském vrchu, na vyhlídkovou plošinu ve výšce 40 m vede 207 schodů.