BLOG: Informační blog

Funguje havarijní pojištění i v zahraničí?

Plánujete vyrazit na dovolenou autem? Letadlo vás neláká, nebo se ho možná bojíte a autobusem jet nechcete? Auto je dobrá volba, zastavíte si, kdy chcete, dáte si pauzu, odpočinete si a pak pokračujete dál. Cestu máte už možná nastudovanou, ale přemýšlíte, jak je to s pojištěním? Platí i v zahraničí?

Každé auto musí mít povinné ručení, sjednání havarijního pojištění je dobrovolné

Už u nás v České republice si musíte sjednat povinné ručení. Jeho uzavření vám ukládá zákon, a to pro každé vozidlo, které vyráží na pozemní komunikace. Chrání vás pro případ, že neúmyslně někomu jinému způsobíte škodu na zdraví, životě nebo majetku a na vaše vozidlo se nevztahuje.

Opakem je havarijní pojištění, jehož sjednání je dobrovolné a kryje škody, které vzniknou vám. Je jedno, zda za vaší přítomnosti, nebo ne.

Platí pojištění i v zahraničí?

U nás sjednané pojištění platí i v zahraničí, ale ne všude. Jeho platnost je u většiny pojišťoven nastavena na celou Evropskou unii, není to ale pravidlem, setkat se můžete i s výjimkami. Když přijde na povinné ručení, na zelené kartě najdete kolonku, kde jsou uvedeny nejrůznější země. Pokud u té vaší není křížek, můžete být v klidu, povinné ručení tam platí. U havarijního pojištění je zapotřebí pročíst smlouvu.

Víte, že když povinné ručení neplatí tam, kudy projíždíte nebo je cílem vaší cesty, je zapotřebí uzavřít jiné pojištění, a to na dobu vaší cesty? Buď si sjednáte další povinné ručení, nebo si na hranicích s danou zemí sjednáte tzv. hraniční pojištění.

Dodávka

Co když havarijní pojištění nemáte?

Havarijní pojištění je dobrá věc, chrání vás před dopady škod, které vzniknou na vašem automobilu. Může jít jak o škody způsobené:

  • Havárií,
  • vandalismem,
  • krádeží nebo loupeží,
  • v důsledku živelných pohrom jako je krupobití, požár, pád stromu, vichřice apod.

Ne každý ale shledá, že je pro něj havarijní pojištění vhodné, platí to zejména u starších vozidel s nízkou hodnotou. Co v případě, že vyrážíte do zahraničí, a tam byste havarijko chtěli mít pro jistotu sjednané?

Kdo ho nemá, ten si ho může sjednat třeba jen na dobu, kdy bude v zahraničí. Zase platí, že je důležité si ověřit, zda bude platit ve všech zemích, kterými projedete, protože vaše pojišťovna klidně některou z nich může mít ve výlukách. Dobře si promyslete i rizika, proti kterým se chcete pojistit. Není nutné se pojistit proti všem, stačí ta, která zhodnotíte jako reálná. Pokud chcete být chráněni pro všechna pojistitelná rizika, nesjednávejte si každé zvlášť, ale dejte přednost variantě all-risk.

Víte, že havarijní pojištění se od povinného ručení liší ještě jednou věcí? Sjednáváte si u něj spoluúčast, tedy částku, kterou se na škodě budete sami podílet. Nejčastější je spoluúčast ve výši 10 % nebo 10 000 Kč, přičemž platí vyšší z těchto hodnot, nebo 5 %, případně 5 000 Kč. Výjimkou ale není ani nulová spoluúčast. Od výše spoluúčasti se odvíjí výše pojistného, čím je spoluúčast nižší, tím vyšší je pojistné.

Náš tip na závěr: I havarijní pojištění si můžete sjednat online, stejně jako jiná pojištění. Zabere vám to pár minut, smlouvu akceptujete zaplacením pojistného.

pošli na vybrali.sme.sk

Kategorie: Cestování | 14. 8. 2023 v 14.29 | havlikova

Přidat komentář

Just another CESTOVATELE.com weblog

Nejnovější články

© 2006 Cestovatele.com; Kontakt | ArmA: Combat Operations | O Cestovatele.com | Reklama