Co se může hodit vědět
Informace, které jsou na těchto stránkách uvedeny je třeba chápat tak, že jsou získané z července 2006. Nyní však může spoustu věcí fungovat jinak. Např. vlak mezi Port Bajkalem a Sljudjankou může jezdit v jiné časy, může jich být víc nebo taky žádný…(teoreticky,je tam určitý pohyb turistů, takže se dá předpokládat, že jezdí). Jinak na takovéto lokálce se můžete svézt třeba i na náklaďáku nebo tak, stačí se domluvit…
V Port Bajkalu místní obyvatelé nabízení přespání, my jsme to nevyužili, takže nevíme kolik stojí, nicméně ta možnost zde loni byla, snad bude i nyní..
Po trati z Port Bajkalu do Kultuku se zřejmě nenachází žádný, nebo možná jen nějaký skrytý obchod, takže pokud se zde chcete procházet, nakupte zásoby předem..V Kultuku je obchodů několik, v Port Bajkalu vím minimálně o jednom.
Jízdenky na autobus z Irkutsku do Listvjanky se prodávají v kase na Irkutském autobusovém nádraží. Dobré zakoupit v předprodeji, pár hodin před odjezdem busu, který bývá narvaný. Alespoň ten náš byl.
Ve Sljudjance je internet, ale už přesně nevím kde…Místní lidé vám budou možná říkat, že tu nic není, ale my jej našli… Na nádraží v tomto městě by měl být poutač na jednom z kiosků…popř. zaměstnanci jistě budou něco vědět…Internet kafé je zastrčeno vzadu v takovém několikapatrovém činžáku…
Jízdenky na všechny dálkové vlaky je vždy lepší koupit předem. Zejména o plackartnyje, které jsou zhruba o polovinu lacinější než kupéčka bývá velký zájem…
Jízdenku na dálkové -(kupé, placka vozy) vlaky z místa A do místa B můžete koupit v kterékoli větší stanici v Rusku.V Rusku můžete kupovat i lístky na ukrajinské tratě a naopak. Mají nějaký společný systém…Tzn. např. v Irkutsku si můžete koupit lístek z Moskvy do Lvova apod…
Jízdenky se dají vracet. Je to ohraničeno nějakou dobou před odjezdem vlaku ze stanice, kteá je odjezdová na vaší jízdence. Matně tuším, že je to 8 hodin, ale lépe se zeptat. Některé kasy na větších nádražích jsou k tomu i určeny. Při vracení či výměně jízdenky zaplatíte nějaký poplatek, ten je ale malý, takže se to určitě vyplatí.
Pokud vám u jedné kasy řeknou ne, znamená to pro ostatní kasy ,,možná”. Takže nejprve obejděte všechny kasy, až pak zvažujte co dál. Vzhledem k tomu, že lidé vracejí jízdenky, je dobré pokud jste jízdenky na třeba páteční vlak nesehnali ve čtvrtek ráno, jít se zeptat ještě večer…apod.
Ne všechny kasy jsou určeny pro zrychlené a dálkové vlaky. Na to pozor, abyste nestáli frontu zbytečně. Na nádražích bývají tabule, na kterých se zobrazuje volný počet míst pro konkrétní vlaky. Z naší zkušenosti však je lépe tomu nevěřit a vždy se zeptat.
Ptát se, ptát, ptát se…to je věc, která vám ušetří spoustu starostí. Místní lidé samozřejmě neočekávají, že budete kdovíjak dobře ovládat ruštninu, takže se lze domluvit téměř vždy…
Při kupování jízdenek bývají dlouhé fronty a napjatá atmosféra, takže je dobré mít připraveno pár frází…
Ruská příroda je velmi živá. Nedá se to srovnávat s ČR. Čím více repelentů s sebou, tím lépe.
Pokud pojedete přes Ukrajinu, je rozhodně lepší hranici přejít v Čopu než v Užhorodu. Z Čopu jezdí vlaky směr Lvov, z Užhoru také, ale ty jedou většinou také znovu přes Čop. Hraniční kontrola v Čopu je navíc rychlá a bez problémů. Čop je navíc malé město, kde se rychle zorientujete a nikdo vás tam nebude otravovat. Naproti nádraží je obchod a příjemné posezení, můžete si dát pivko atd…K delšímu čekání na vlak jako stvořené.
Cesta plackartou do Moskvy přes Ukrajinu vyjde mnohem levněji než přes Polsko a Bělorusko. Je zde ale problém v tom, že nevíte, jak se vám podaří sehnat lístky…zejména, pokud je vás více.
Pokud vás jede více než 2 či 3 osoby, počítejte s tím, že budete často sedět/ležet ve voze odděleně. To však není žádná hrůza, v placce je volný pohyb.