BLOG: on my way…

Den 19-21: Darjeeling (pt1)

indie

Prvni dny v Darjeelingu, meste proslulych cernych caju a himalajskych vyprav.

Darjeeling je mestecko zalozene Brity jako sanatorium v podhuri Himalaje. Lezi v nadmorske vysce 2134 m severnim vybezku Indie zasahujicim mazi Nepal a Bhutan. Proslavilo se zejmena produkci caje, ktery je nazyvan sampanskym mezi cernymi caji. A take pro me byly cajove plantaze a caj obecne nejvetsim lakadlem teto horske oblasti. Uz cestou jeepem ze Siliguri jsme meli moznost spatrit slavnou zahradu Margaret’s Hope, ktera se tahne nekolik kilometru podel cesty.
Co nas ale prvni zdejsi den trapilo nejvice byly listky na preplneny vlak do Kalkuty. Ty se nam nakonec podarilo sehnat az na nedeli (byla streda) a to jeste na “tatkal quota” (tedy s “nouzovym priplatkem”). S omezenymi financemi (kreditka s vetsinou penez byla v nenavratnu a my cekali az nam rodice poslou financni injekci na rezervni ucet) jsme si nemohli dovolit koupit letenky ani se poustet do nejakych nakladnejsich atrakci a tak jsme se prosli proslulymi Lloyd’s Botanical Gardens a zamirili k nejblizsi cajove plantazi – Happy Valey Tea Estate, ktera zacina hned pod mestem. Zdejsi tovarnu na zpracovani caje bylo kdysi mozno navstivit a cely proces si prohlednout. Bohuzel je nyni tovarna zavrena a opodal se stavi nova, moderni, turistum nepristupna… U stare tovarny nas ale ochytila babicka, kterou jsme jiz znali z Medvidkova vypraveni 😉 Pozvala nas na caj k sobe domu a povypravela nam neco o jeho zpracovani, druzich a kvalitach (ac byly nektere jeji informace ne zcela pravdive, rozhodne byla pro bezneho turistu pripravena dostatecne 😉 ). Nic ale neni zadarmo a tak nas dva salky jeji 5 seconds tea prisly na 50Rs 🙂

Lloyd’s Botanical Gardens Cajova plantaz Chudinska ctvrt Darjeelingu Na cajove plantazi

Cestou zpatky do centra (uz za tmy) jsme poradne zakusili vecerni chlad. Precijen je mesto ve vysokych horach a i kdyz je o nejakych 23° zemepisne sirky jizneji nez CR, byla tam poradna zima. Ranni teploty klesaly pod 10°C a v nasem hotelu (stejne jako ve vetsine ostatnich) topeni nebylo. Docela by me zajimalo jak se jim tam zije v zime 😉
Nasledujici den jsme se vydali na prochazku do nejblizsi vesnice jmenem Ghoom. Okoli Darjeelingu k prochazkam primo vybizi – pokud je ve meste pomerne neprijemny provoz, staci nejakou vedlejsi cestou vyjit kousek mimo centrum a jste neruseni v krasne prirode a na okolnich kopcich muzete sledovat klikate chodniky cajovych sberacu. Cestou potkate i budhusticke chramy – na severu Indie je totiz i budhisticka mensina. My jsme zrovna v Ghoomu narazili na demonstraci Gurkhu. Gurkhove jsou v Darjeelingu etnickou vetsinou. Jsou nepalskeho puvodu a od 80. let usiluji o samostatnost, nebo se snazi vyjednat nove, lepsi pravidla autonomie. Od zacatku roku se jejich organizace projevuji militantneji, nez bylo v poslednich 15 letech zvykem – dokonce v druhe polovine unora zorganizovali velikou stavku obyvatelstva, ktera vyvrcholila blokaci prijezdovych cest do mesta. Posleze vsak byl indickou vladou odvolan hlavni predstavitel gurkhskeho osvobozeneckeho hnuti a situace se uklidnila.
Na ceste zpet jsme zabloudili a dostali se k branam vojenske zakladny v kopcich, odkud jsme byli zdesenou hlidkou okamzite vykazani 😉 Na vojenske ceste jsme potakli nekolik nakladaku plnych vojaku, kteri ocividne meli srandu z toho, kam jsme se to dostali 🙂 Bylo ale videt, ze si indicka vlada situaci v Darjeelingu hlida – vojaci sice nebyli moc casto videt, ale byli tam a nebylo jich malo.

Cesticka Interier buddhistickeho chramu Mistni stavitelske divy Skolaci

Kdyz nam konecne dorazily na ucet penize z domova, okamzite jsme si vyridili letenky z Kolkaty do Mumbai. Pak jsme se vydali do zdejsiho ZOO, ktere bylo jeste o neco lepsi nez to v Nainitalu. K zhlednuti bylo krom povinnych medvedu a stekajici zvere nekolik sibirskych tygru a sneznych leopardu. K zajimavejsim patril vybeh tibetskych vlku, ale zejmena cervenych pand. V arealu ZOO se nachazi take Himalayan Mountaineering Institute, coz je v podstate muzeum himalajskych vyprav. Expozice byla hodne nazorna – napriklad byly vedle sebe srovnany vybavy horolezcu z dob prvnich vyprav z temi soucasnymi. Nechybely vycpana zvirata z nejvyzsich poloh a zivotopisy vyznamnych himalajistu.

Cervena panda

pošli na vybrali.sme.sk

Kategorie: Indie 2008 | 17. 6. 2008 v 16.21 | sigfried

Přidat komentář

sigfried’s travelmania

Nejnovější články

© 2006 Cestovatele.com; Kontakt | ArmA: Combat Operations | O Cestovatele.com | Reklama