BLOG: Medvídek na cestách

Istanbul: Město na hranici dvou světadílů

turecko

Na začátku června letošního roku jsem si odskočil na pět dnů do Istanbulu v Turecku, abych si trochu odpočinul, pročistil hlavu a připomněl si atmosféru exotických končin. Přeci jen od mého návratu z Indie už uplynulo téměř půl roku. Pět dnů není příliš, přesto si i v této krátké době můžete tureckou metropoli dosyta užít. V následujícím článku jsem si dovolil sepsat mé postřehy, tipy a zajímavosti. Nechybí přehled aktuálních cen, informace o dopravě i ubytováni.

PŘED SAMOTNOU CESTOU
Předně jen v krátkosti, jak vlastně došlo k mé krátké cestě do Istanbulu. Bylo krátce před vánoci, když jsem pátral po internetových stránkách řady aerolinek, když jsem na stránce Australian Airlines narazil na vánoční soutěžní flashovou hru. Měl jsem štěstí a vyskákal jsem si se Santa Clausem první místo, za které byla slíbena výhra – jedna letenka kamkoli v Evropě kam létají Austrian Airlines. Rozhodl jsem se pro Istanbul a bylo jasno. Istanbul mě lákal právě tím, že nabízel exotiku a vlastně tak trošku jiný svět, než většina evropských měst. Navíc Turecko není nijak finančné nákladné. Zanechal jsem tedy přítelkyni doma a sám s fotoaparátem odletěl v období 1.6.2005 – 5.6.2005.

Pokud se rozhodnete do Istanbulu vyrazit, aniž byste měli výherní letenku zdarma, připravte se na cenu letenky v rozmezí 6 000,- až 8 000,- Kč (včetně letištních poplatků).

PO PŘÍLETU: CESTA Z LETIŠTĚ DO CENTRA MĚSTA
Ihned před halou letiště zastavují žluté istanbulské taxi, autobusy i minibusy. Přesto nejlevnější, a navíc pohodlná cesta do středu města, je istanbulské metro. No spíše taková nadzemka než podzemka. Pod zem se trať zavrtává jen výjimečně. Vchod do metra je také před letištní halou, stačí se jen držet cedulí a nápisů.

Sám jsem si jako místo ubytování vybral oblast přímo poblíž největších památek (Hagia Sofia, Modrá mešita, …). Cesta mezi letištěm a tramvajovou zastávkou Sultanahmet zabere přibližně svižnou hodinku. Vzhledem k tomu, že metro nemá přestupní zastávky, nehrozí, že byste zde zabloudili a tak stačí jet z jedné konečné zastávky (letiště) do druhé konečné zastávky (Aksaray). V Aksaray je nutné vystoupit, přesunout se přibližně pět minut pěšky na tramvajovou zastávku (Doporučuji doptat se na cestu, není totiž po výstupu z metra vidět. Stačí zeptat se na tramvaj směr Sultanahmet, každý bude vědět.) Po nastoupení do tramvaje už se necháte dovést přímo do zastávky Sultanahmet. (Klikněte zde pro mapu metra a tramvaje v Istanbulu.)

Metro, tramvaje a lodní doprava používají pro placení cestujících žetony (jeton), malé kovové „mince“ které stačí vhodit při vstupu na zastávku do turniketu, který vás následně propustí. Na jeden žeton můžete jezdit tak dlouho, jak se vám jen zachce, ale jen do té doby, než opustíte areál zastávky a projdete turniketem ven. Jeden žeton stojí 1,1YLIR (cca 18Kč). Prodávají se na každé zastávce.

PO PŘÍLETU: UBYTOVÁNÍ
Pokud chcete bydlet co nejblíž všem hlavním památkám, doporučuji ubytování v okolí tramvajové zastávky “Sultanahmet”. Tato zastávka je přímo na náměstí mezi dvěmi mešitami. Nejstarší mešitou Hagia Sofia a mladší, přesto stále impozantní, Sultanahmet Camii (neboli také známá jako Modrá mešita).

Ubytování v okolí Sultanahmet je poměrně finančně dostupné. Osobně jsem platil za hotýlek vzdálený pět minut od Hagia Sofia 20 USD. (Původně chtěli 35 dolarů, ale smlouvání dělá divy). Jsem nenáročný a obvykle mi stačí jen čtyři stěny a postel. To hotýlek Anadolu splnil bez problémů. (Společné toalety a sprchy na chodbě).

Ubytovat se ve staré části Istanbulu dá i mnohem levněji. Při troše hledání více na sever v oblasti Sirkeci najdete jistě ubytování i za cenu kolem deseti dolarů.

DOPRAVA V ISTANBULU
V Istanbulu můžete využít všech běžných dopravních prostředků jako je taxi, autobusy, tramvaje či metro. Cena za taxi je jen o málo levnější než v České republice. Ideální jsou tedy prostředky hromadné dopravy. Turisty jistě mile překvapí moderní, pohodlné a klimatizované tramvajové linky.

Nyní jen zopakuji odstavec uvedený v části o příletu do Istanbulu: Metro, tramvaje a lodní doprava používají pro placení cestujících žetony (jeton), malé kovové „mince“ které stačí vhodit při vstupu na zastávku do turniketu, který vás následně propustí. Na jeden žeton můžete jezdit tak dlouho, jak se vám jen zachce, ale jen do té doby, než opustíte areál zastávky a projdete turniketem ven. Jeden žeton stojí 1,1YLIR (cca 18Kč). Prodávají se na každé zastávce.

ORIENTAČNÍ CENY V ISTANBULU
Až donedávna bylo v Turecku možné platit za zboží jen v milionových hodnotách. Teprve nedávno byly vydány nové bankovky, kde už chybí šest nul. Tyto jsou označovány jako “nová lira”. Velmi často ale najdete na cenovkách u zboží uvedeny obě dvě hodnoty. Tedy například 1 100 000 LIR společně s 1,1 YLIR. V oběhu jsou stále staré i nové bankovky, takže pozor na připadné zmatky při placení.

Jídlo:
Cheesburger (BurgerKing) 30Kc (1,85YLIR)
Sezamový preclík 7Kc (0,40YLIR), u památek 0,50YLIR a přímo v pekárně 0,30YLIR (5,30Kč)
Zmrzlina (kakaový MAX, Algida) 10Kc (0,60YLIR)
CocaCola (Plechovka z automatu) 17Kc (1YLIR)
CocaCola (Restaurace) 34Kc (2YLIR)
Čaj (Před Hagia Sofia, 18cl) 34Kc (2YLIR)
Hotel (oblast Sultanahmet) 470Kc (20USD)
Pivo v restauraci (Esef Beer) 50-90Kč (3-5YLIR)
Bochník chleba 17Kč (1YLIR) v pekárně
Kuřecí Döner Kebab 17-35Kč (1-2YLIR)
Vařený nebo opečený klas kukuřice 26Kč (1,5YLIR)

Památky:
Muzeum Hagia Sofia 170Kč (10YLIR)
Yerebatan Sarayi (Yerebatanská cisterna) 170Kč (10YLIR)
Galatská věž 140Kc (8YLIR)

Jinak do mešit je vstup zdarma.

Doprava:
Tramvaj/Metro 18Kc (1,10YLIR)
Plavba lodí z Eminönü do Kadiköy (městská doprava) 17Kč (1YLIR)

Všechny uvedené informace, a především ceny, reflektují stav v červnu 2005. Doufám, že je najdete alespoň trochu užitečné.

pošli na vybrali.sme.sk

Kategorie: Istanbul 2005 | 16. 10. 2006 v 10.42 | medvidek

5 komentářů

1 * josef | 15. 5. 2006 v 14.45
pise se YTL Yeni Trk Lira

2 * josef | 15. 5. 2006 v 14.48
Hodilo by se take pridat ze Istanbul ma na delku 150 km a na sirku 40 km ze zde zije zhruba 14 milionu lidi ale jinak dobry. Ja zde ziji uz rok a ujde to

3 * Robert | 15. 5. 2006 v 14.48
Diky za pripominku, ja jen opsal to co meli vsude na cedulkach se zbozim ;)

4 * Robert | 15. 5. 2006 v 14.50
Josef: Jen jsem se snazil popsat sve postrehy z onech peti dni, ktere se muzou hodit pripadnym navstevnikum. Nemelo jit az tak moc o zemepisne povidani. Proste jen postrehy. Presto jsem rad za jakekoli komentare. A posilam pozdravy do Istanbulu ;)

Zdravím,
já si myslím že postřehy z cesty jsou akorátní:-)
Koho zajímá počet obyvatel když neví kolik stojí kafe.
Chystám se s kamarádkou,která je těhotná,do Istanbulu na prodloužený víkend a tak by nás
zajímalo jak je to se stravou.
Co střevní potíže a tak:-)
Jedeme začátkem března tak bych byla ráda za info.
Díky B.

Přidat komentář

Zážitky z cest po Indii, Nepálu a jiných místech světa.

Nejnovější články

© 2006 Cestovatele.com; Kontakt | ArmA: Combat Operations | O Cestovatele.com | Reklama