BLOG: Zéland aneb cesta tam a zase zpátky

Jak se neztratit v Thajsku

tipy na cestovani po Thajsku nejen pro zenusku

DOPRAVA

Autobusy – jsou fajn. Na dlouhou trasu jet dobry jet i busem pres noc. Jsou pohodlny, jen hodne preklimatizovany. Do autobusu doporucujeme kalhoty, tricko, svetr a mozna i neco vic. Obcas tam byva deka, ale je lepsi se na to nespolehat.

Vlaky – my jsme jeli 2. tridou (luzkovy vagon), kde jsme spolecne sdileli cely vagon s ostatnimi cestujicimi, coz nebylo moc prijemny a rozhodne jsme se tomu priste vyvarovali. Lepsi je si zaplatit 1. tridu …. nemame ale zkusenost. Osobne nam prisly autobusy pohodlnejsi.

Lode – trajekty jsou v pohode. Pokud je ale horsi pocasi a jsou velky vlny, tak to hodne haze. Kdo je nachylny na zaludek, mel by urcite pred cestou snist kinedril. My jsme jeli i nocni lodi, kde jsme spali ve velke kajute se spoustou dalsich lidi, ale bylo to v pohode a clovek se vyspal.

Taxi – v turistickych oblastech jsou taxikari zkazeni, stejne jako v Praze. Vzdycky je dulezity se dopredu domluvit na cene. V Bangkoku jsme bydleli u Khao San road (coz je turisticka oblast v centru). Z letiste jsme si vzali statem garantovaneho taxika a cesta nas prisla na 400 BTH + 50 BTH (za dalnici), nazpatek jsme pak jeli autobusem za 150 BTH na osobu.

Tuk-tuk (trojkolka, pojizdna kryta motorka, kam se vlezou az 3 -4 lidi, pro dva je to pohodlny) – dobra zkusenost a docela prijemny cestovani po Bangkoku (pokud odmyslis ten smog a smrad na ulicich). Ridici vas budou chtit zase obrat, ale musite smlouvat. Hlavne uplne v centru (stalo se nam to u Grand Palace) vas nebudou chtit vzit za normalni cenu, protoze maji vidinu jinych turistu za cenu vyssi.
Cestovat muzete dvema zpusoby: levnejsi – tuk-tuk zastavi nekde u obchodu (tuk-tukar dostane kupona na benzin od obchodnika), kam se budete muset podivat, ale nemusite nic kupovat. Cena za tuk-tuk je potom asi 10 BTH za hodinu.
drazsi – odmitnete obchody a cena pak zavisi na vzdalenosti. Tezko rict, zeptejte se vic ridicu a po chvili ziskate prehled.
My jsme v centru vic jak 40 BTH neplatili.
HODNE SMLOUVEJTE

Pesky – po centru Bangkoku muzete chodit pesky. My jsme chodili docela hodne a vzdalenosti nebyly tak velke ….

Moped – naopak v mensich mestech a na ostrovech doporucujeme pujcit si moped za cca 200 BHT na den + benzin. Stihnete toho videt hodne a jste nezavisli. Muzete si dat i pivko a ridit. Helma je povinna, ale na ostrovech ji Thajci nenosi. My jsme ji porad meli.

Kombinovana doprava – pokud pojedete na delsi vzdalenost (napr. z Bangkoku na ostrovy) doprava se musi kombinovat, tzn. vlak/autobus, lod, minibus/taxi. Pokud chce clovek takhle cestovat, je lepsi/jednodussi pouzit cestovky (tour agencies), coz je v pohode, jen si clovek musi dat pozor na predrazeni. Je lepsi si cenu zkontrolovat ve 2 az 3 cestovkach predem nez neco zaplatite. Vyplati se to 🙂 My jsme meli spatnou zkusenost s jednou cestovkou. Uz ale bylo pred zavirackou a vikendem a mysleli jsme, ze to uz jinde nekoupime. V Bangkoku a ostatnich tur. mistech je to i o vikendu v pohode.

LIDI

Pozor na “hrozne” mili lidi. Ze zacatku se na ulicich kazdy pta, odkud jste, a hned vam bere mapu a chce poradit, kam mate jit a co videt. Bud jsou to tuk-tukari/taxikari nebo tzv. “nahaneci” nebo “ucitele” (rikaji, ze jsou ucitele tam z toho baraku, co ani neni skola, radi jed tady k tomu buddhovi a pak se zastav v teto cestovce). Techto je lepsi se vyvarovat, nebo si nechat jen neco doporucit, ale pokud budete neco kupovat, opravdu si zkontrolovat cenu i nekde jinde, chtit videt cenik a dalsi nabidky. Za chvili budete stejne tyto lidi ignorovat.

Thajci maji dobre vymysleny zpusob, jak turisty oslovit a dostat je do konverzace a do obchodu. Pozdravi a zeptaji se, jak se clovek ma a odkud je. Jakmile clovek odpovi, tak hned znaji Barose nebo nekoho jineho nebo nase pivo a uz nabizi oblek 🙂 pro me bylo tezky tyto lidi odmitat, ale casem se clovek nauci. Jinak to bohuzel nejde.

PITI

Pivo – je drazsi a samozrejme horsi nez u nas :-). My jsme davali prednost thajskym pivum a asi nejvic nam chutnal Chang (0.65l v obchode 40 BTh a v restauraci 50 – 100 BTh za 0.3 az 0.65l)
Vino – thajci nemaji (my ho nidke nevideli), mozna v drazsich restauracich ….
Tvrdy alkohol – kupovali jsme si jejich rum nebo whisky na dezinfekci zaludku 🙂 (0.3l za cca 100 BTh)
Nealko – doporucujeme kupovat jen balene piti. Balene vody je k dostani dost (1.5l cca 10 – 20 BTh). Vsude je dosta coca-cola napoju, jenom nechutnaji stejne jako u nas.
Doporucujeme se vyvarovat ledu do napoju. Delaji je z normalni vody. Vodu a napoje hodne chladi, tak led neni ani potreba. Jednou jsem si dal ledovou kavu, po ktere mne bylo hodne blbe. V lepsich restauracich jsme ale meli napoje s ledem a bylo to o.k. ????

Doporucuje vzit ale nejaky prostredek na upravu vody. Pokud byste se dostali mimo mesta a civilizaci, coz se vam asi v Thajsku nestane 🙂 My mame s sebou Sanosil a pouzili jsme ho snad jen jednou.

UBYTOVANI

Pokud clovek neni v hotelech, tak ubytovani je horsi nez u nas. Predtim nez se ubytujete, vzdy si dany pokoj prohlidnete. Je to zde zcela normalni, nikdo se neubytuje driv, nez to mist vidi. Ale uz dopredu se zreknete vysokych hygienickych naroku 🙂

V Bangkoku muzeme doporucit Lamphu House nebo Happy House (oba v ulicce Soi Rambutri, kousek od ulice Khao Sun Road). Kontakt momentalne nemuzu najit, myslim ale, ze to je www.lamphuhouse.com. Lepsi je si udelat rezervaci predem (meli stale plno, proto jsme bydleli v Happy Housu, z toho co jsme videli byl nejlepsi). Nevime, jak to bude v sezone, ale v dalsich turistickych oblastech je ubytovani dostatek. Nemuseli jsme nic rezervovat dopredu. Dojet tam proste vcas, podivat se a vybrat si. Pouzijte pripadne mistnich cestovek, ale obezretne.
Mimo Bangkok je dobre mit na oknech v pokoji site proti komarum (v noci se fakt hodi).

JIDLO

Jedli jsme hlavne v restauracich. Postupem casu i na ulici, ale jen tam, kde jedlo hodne lidi a turisti, a kde jsme videli, ze jidlo pripravuji cerstve. Uvidite sami, jsou restaurace, kde projdete okolo kuchyne a hygienicky to vypada jako na ulici … Takze i ulici budete za chvili brat v pohode. Nam se libily nocni trhy s jidlem, kde bylo vse cerstve a dobre 🙂

Jednou jsem si dal na ulici maso z grilu a neudelalo mi moc dobre. A jiz zminena ledova kava byla fakt spatna. Jedna anglicanka mi dala dobry prasky. Dobre fungovaly, ale nevim, co to je za svinstvo. Koupili jsme si tam pro jistotu do zasoby dalsi. Zeptejte se doma. Ucinna latka je LOPERAMIDE HYDROCHLORIDE 2 mg. Kdyz je hodne spatne 2 prasky, malo spatne 1 prasek. Pokud problemy neustavaji, pak dalsi prasek po asi 4 hodinach. Kdyz ani to nepomuze, neco silnejsiho. Na me zabrala davka hned prvnich 2 prasku 🙂

ZACHODY

Obecne Thajsko ma podstatne nizsi hygienicky standard. V ubytovani je bezne mit zachod, umyvadlo a sprchu vse v male mistnustce. Hodne rozsirene jsou rucni sprchy u zachodu (na osprchovani zadku). Mozna je to pro nas nezvykle, ale docela jsme si to oblibili. Na Zelandu nam to dokonce chybelo. Pouzity toaletni papir se nehaze do zachodu, ale do kose. Jejich trubky by to nezvladly.

BOTY, OBLECENI

Je tam hodne horko a vlhko. Vemte si s sebou lehke boty – vietnamky/nazouvaky koupite az na miste za cca 70 – 150 BTh. Obleceni bych taky moc nebral (stejne se clovek za jeden den spoti). Kazdej sice rikal, koupis az tam, ale na koupi tam toho az tolik neni. Aspon na trhu jsme nic peknyho, co by clovek chtel nosit doma a casteji, nevideli. Neco malo se da vybrat, je to tam vcelku levne. My jsme ale v zadnem obchodaku s oblecenim nebyli.
Do palacu (nekde) budete muset mit zavrene boty, kalhoty po kolena a hlavne zakryta ramena. Nezapomente si plastenku. My jsme byli na konci obdobidestu a plastenku jsme uzili. V sezone to ale asi bude lepsi (min destive).
Teple obleceni pouzijete jen v autobuse 🙂

KURZ

100 BTh asi 60 Kc (rijen 2007)
Platili jsme hlavne v hotovosti. Meli jsme s sebou EUR a USD a menili jsme penize ve smenarnach. Je to spolehlive a bez poplatku. Kurz na EUR je vyhodnejsi.
Za 3 tydny jsme utratili za 2 osoby pres 20 tis. Kc.

LEKARNICKA

Nezapomente na repelent proti komarum, ktery obsahuje DEET. Neni to zdravy, ale funguje.
Ockovani jsme na Hepatitidu A,B, brisni tyfus, meningokoka. Zkontrolujte si platne ockovani na tetanus. Nekdo doporucuje i ockovani na vzteklinu, pokud se dostanete mimo turisticke oblasti (my nemame).
Pokud chcete slozeni nasi lekarnicky, napiste (petr.klement@centrum.cz) a posleme vam seznam.

MISTA, KTERY MUZEME DOPORUCIT

Bangkok – na par dnu, proc ne, pripravte se na spoustu palacu a budhu a taky smogu

Most pres reku Kwai – cestovky organizuji z Bangkoku pekny jednodenni vylet (my jsme to z cas. duvodu nestihli)

Ostrovy na jihovychode Thajska
Ko Samui – plaz na vychode ostrova Lamai (kde jsme byli my) se nam libila. Ostrov je vhodny na pujceni mopedu a procestovani po vlastni ose.
Ko Tao – maly ostruvek, ktery je znamy hlavne kvuli potapopeni. Kousek od tohoto ostrova je ostruvek/narodni park Ko Nang Yuan – super misto na snorchlovani.
Ko Phangan – je to pry ostrov velkych party, znamy hlavne kvuli full moon party (my jsme si to nechali ujit)

Ostrovy na jihozapade Thajska
Koh Phi phi – jedna se o narodni park, kde se da ale najit take ubytovani. Nemame zkusenost, ale hodne si ho lidi, ktere jsme potkali, chvalili 🙂
Krabi – pry pekne, asi stoji za videni (my jsme se na zapadni pobrezi nestihli kvuli pocasi podivat)

Sever Thajska
Chiang Mai – rozhodne si nenechte ujit. Nejen krasne palace a samo mesto docela zajimave, ale take moznost treku v jungli. My mame vyborne vzpominky, protoze jsme zde absolvovali kucharsky kurz 🙂

pošli na vybrali.sme.sk

Kategorie: Thajsko | 18. 1. 2008 v 07.10 | klema

7 komentářů

1 zenuska | 18. 1. 2008 v 09.31
Ahoj muzicku, dekuji za poutave cteni. Mam nabiflovaneho provudce, ale i tak jsem se od Tebe dozvedela spouuuustu noveho :o) Mejte se famfarove a budte na sebe opatrni P.

Ahoj a diky moc za informace! Zkusenost s tamejsimi aerolinkami nemate, aspon z doslechu?

ahojda, tak snad se tam taky nekdy podivame a vyuzijeme Vasich rad a zkusenosti:)

Blogs ou should be reading

[…]Here is a Great Blog You Might Find Interesting that we Encourage You[…]…

Related…

[…]just beneath, are numerous totally not related sites to ours, however, they are surely worth going over[…]…

Websites worth visiting

[…]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[…]…

…Websites you should visit

[…]I am no longer certain the place you’re getting your information, but great topic.[…]

Přidat komentář

Blog petra a Lucky na cestách… :-)

Nejnovější články

© 2006 Cestovatele.com; Kontakt | ArmA: Combat Operations | O Cestovatele.com | Reklama