BLOG: Cesty světem…

Itálie nadvakrát

italie

Na otočku nadvakrát do Itálie. Trochu náročnější na stíhání, ale stojí to za to, takže Řím a Benátky…

Tak jsem se dneska vrátila z Říma, dva týdny zpátky to byly Benátky. Asi začnu holdovat společnosti Student Agency. S pár přáteli jsme chytli akci “za 100 do Itálie,” takže jsme si hned nakoupili dvě zpáteční jízdenky, jednu do Benátek, druhou do Říma.

Benátky

Město na laguně… Po příjezdu na ostrov mě ihned napadlo, že to tam šíleně smrdí. Po pár hodinách jsem si zvykla. Přijeli jsme v noci a musím uznat, že vylidněné Benátky jsou něco fantastického. Případala jsem si trochu jako v labyrintu. Úzká ulička sem, úzká ulička tam, všude nějaký most nebo naopak nástraha ve formě nečekaně končícího chodníku a vody (nikdo tam naštěstí nespadnul). Docela veselé byly vypasené krysy, které se potulovaly všude kolem.

Co se spaní týče, cestujeme zásadně nízkorozpočtově, takže jsme spali na náměstí svatého Marka, na jakémsi pódiu pro muzikanty. Procházející policii to vůbec nevadilo, zřejmě se řídí národním “no problemo.” Ráno, když se Benátky začaly probouzet to stálo za to. Nikde nikdo, ideální světlo na focení, kousek od nás gondoly pohupující se v přístavu. Paráda.

Benátky samotné, tedy onen hlavní ostrov, se dají projít za den docela bez problému. Nejzajímavější je náměstí svatého Marka s katedrálou, před kterou se hromadí neuvěřitelné množství lidstva a holubů. Ti se zde dokonce oficiálně krmí, což je akt značně nechutný, když si představím, jak ti zaprášení ptáci lezou po mně… no proti gustu…

Co bylo značně nepříjemné byly ceny. Celodenní MHD jízdenka za 15 eur byla dle mého poněkud předražená (ikdyž MHD zde představují loďky), pizza taky patřila mezi dražší, stejně tak pohlednice a jakékoliv drobné suvenýry. Bylo dost vidět, že město žije z turismu. Díky tomu jsme vzdali hledání ubytování a vzali za vděk parčíkem nedaleko pobřeží. Jak jsme záhy zjistili, nebyli jsme jediní, kdo jej takhle využil, a tak jsme potkali další skupinku čechů a přes chodníček nocovali nějací angličané. Každopádně doporučuju. Ubytování zdarma, tekoucí voda po ruce (v kohoutcích na ulicích je pitná) a záchod všude okolo.

To byl další kámen úrazu, záchodky. Ty veřejné mají hloupou otevírací dobu a stojí euro, ty restaurační jsou jen pro hosty. Takže pokud člověk vážně potřebuje po šesté večerní nebo před devátou ranní, má vážný problém.

Další den jsme strávili ježděním po okolních ostrovech. Za zastávku stojí tři z nich. Tedy dle mého skromného názoru. Prvním je jakýsi hřbitovní ostrov, druhý se jmenuje Murano a poslední, už docela vzdálený (asi hodina a čtvrt plavby), Burano. U mě vede ten poslední, jsou na něm krásně barevné domky a působí takovou mile domáckou atmosférou. Jako kdyby tam byl každý s každým sousedem. Těžko popsatelné 🙂

Řím 

Zatímco Benátky jsou zvláštní už proto, že je tam všechno na vodě, Řím je prostě Římem, městem měst. Historie člověku dýchá na záda na každém kroku, mezi památkami se není problém orientovat, navíc jsou blízko sebe a jsou po nich pojmenovány stanice metra (kterým se mimochodem vyplatí pohybovat).

Ve zkratce, za jeden den se dá v pohodě vidět Koloseum, Palatin (ty mají vstupné dohromady, pro studenty nějakých šest eur, ale požadují průkaz totožnosti a příslušenství k Evropské unii), Forum Romanum a Kapitol. Ty jsou vyloženě kousek od sebe, bohužel přitahují neskutečné davy turistů, které se všude motají. To trošku otravuje.

V jednom zátahu se dají vzít také Pantheon, fontána Di Trevi, Piazza Navonna (čili náměstí tří fontán) a Španělské schody. Popisovat, jak tyhle památky vypadají by bylo zbytečné, navíc se to prostě musí vidět 🙂

Co se ubytování týče, sázeli jsme na park, což nebylo tak jednoduché, parky se v Římě zamykají snad až na jeden, nedaleko Španělských schodů. Sice nebyl natolik důvěryhodný jako park v Benátkách, ale posloužil dobře.

Za další den jsme stihli Vatikán a výlet k moři. Co se Vatikánu týče, výrazně se vyplatí jít sem hodně brzy ráno, je ideální světlo na focení, minimum lidí a člověk víc vnímá tu atmosféru. Krom toho paprsky světla dopadající šikmo do katedrály Svatého Petra, to byla prostě pohádka. Do Vatikánu ráno.  A k moři? Kdykoliv a to docela jednoduše, nejdřív metrem a pak příměstskou nadzemní dráhou, na které platí tarif římské MHD, na jih a jste v letním letovisku. příjemné pláže, čisté moře, co víc chtít.

Co se cen v Římě týče, překvapivě byly příznivější než v Benátkách. Celodenní jízdenka na MHD vyšla na 4 eura, pizza byla levnější o cca pět eur. A to mluvím o centru, nikde na kraj se nám zajet nepodařilo.

Shrnuto a podtrženo… Itálie je parádní země s milými domorodci (někdy trochu vlezlými), spát se dá kdekoliv, jen ceny jsou občas trochu vyšší. Nicméně po propočtech a výpočtech jsem došla k tomu, že dva výlety do Itálie vyšly na 2000 Kč…

…a fotky budou časem…

pošli na vybrali.sme.sk

Kategorie: Z cest | 10. 5. 2007 v 20.42 | janap

9 komentářů

moc pěkný článek

Very well written post. It will be valuable to anybody who usess it, including me. Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.

Excellent article! We are linking to this great article on our website.

We’re pleased to turn out to be visitor on this good site,
thank you for this unique info!

Many thanks

[…]Just got what I really needed, thanks..[…]

Thanks

[…]Awesome post friend… billion thanks :)[…]

Sites we Like…

[…] Every once in a while we choose blogs that we read. Listed below are the latest sites that we choose […]…

Hi and thanks

[…]I was extremely pleased looking into this site. I desired to give thanks for your valuable time, for this magnificent read!! I am undoubtedly appreciating every little of information and I have you book marked to check out new things you upload.[.…

Bless you

[…]I am usually to blogging and I really appreciate your content. The post really peaks my interest. I am going to bookmark your internet site and keep checking for new information.[…]

Přidat komentář

The world is too round to sit silently in the corner… heslo mé, aneb proč sedět doma, když je kolem tolik krásy ke shlédnutí…

Nejnovější články

© 2006 Cestovatele.com; Kontakt | ArmA: Combat Operations | O Cestovatele.com | Reklama